»

Okt 05

Predstavitev šole Piali Ashar Alo iz Indije

Piali Ashar Alo je šola, ki smo jo ustanovili v mesecu februarju 2008 v vasi Piali blizu mesta Kolkate. Ime pomeni “luč upanja”, saj možnost izobrazbe prinaša upanje tako nam kot seveda otrokom in še posebno tistim, ki sicer ne bi imeli možnosti šolanja. Šola je namenjena izključno tistim otrokom, ki prihajajo iz revnih, nepopolnih družin in jih starši zaradi takšnih ali drugačnih razlogov niso vpisali v državno šolo. Deklice in dečki, ki ne hodijo v šolo, tako gospodinjijo doma, skrbijo za mlajše bratce in sestrice, opravljajo priložnostna dela ali pa se preprosto potikajo naokoli.

Težko si je predstavljati razmere, v katerih naši otroci živijo. Mnogo izmed njih ima samo enega starša, nekateri so sirote. Njihovi domovi so zgrajeni iz blata in pokriti z bambusom, plastiko ali z riževo slamo. Nimajo čiste vode, pogosto tudi ne elektrike. Ti otroci ne poznajo svojih igrač – čas si popestrijo s kosi lesa, s starimi posodami ali s preluknjanimi gumami. Mnogi izmed njih pred vpisom v našo šolo v svojih rokah še nikoli niso držali knjige ali barvic.

Naš cilj je opremiti naše učence z znanjem, priložnostmi in doživetji, ki predstavljajo osnovno pravico vsakega otroka. V šoli skušamo za učence poskrbeti čim bolj celostno. Učijo se osnovnih predmetov, kot so: materni jezik, angleščina, matematika, družba/narava. Ker si prizadevamo spodbujati njihovo kreativnost, se naši otroci učijo tudi risanja, petja, plesa ter se udeležujejo družabnih iger. Učencem s specifičnimi učnimi težavami je namenjena posebna pozornost in več individualne pomoči.

Naši učenci dobijo dva obroka na dan – zajtrk in kosilo ter medicinsko oskrbo. Priskrbimo jim mesečni higienski paket z osnovnimi higienskimi potrebščinami. Poleg hrane in medicinske oskrbe vsak naš otrok dobi tudi svojo uniformo ter vse šolske potrebščine, ki jih potrebuje.

Zaradi številnih koristi, ki jih izobražene ženske prinesejo v svoje skupnosti, posvečamo posebno pozornost vpisu deklic. Vsako leto šolanja več od povprečja omogoči ženskam 10-20% več dohodka, od katerega bodo 90 % vložile nazaj v svoje družine. Izobraževanje je eno izmed najmočnejših orodij zoper trg z ljudmi, saj poveča samozavest in ekonomske možnosti deklic, kar zniža tveganje, da bi same postale žrtve trgovanja.

Izobraževanje rešuje življenja. Samo eno leto šolanja več od povprečja lahko zniža umrljivost otrok za 5-10 %. Izobražene matere za 50 % pogosteje cepijo svoje otroke. Pogosteje se poročajo z izobraženimi moškimi, imajo moč upreti se nasilju in rodijo manj otrok. Izobraževanje daje ženskam večjo samozavest in širše gospodarske možnosti, kar jim omogoči vzgojo pismenih otrok, prispevati k družbeno-gospodarskemu razvoju svojega okolja in postati zgled za mlajše, kot tudi za svoje vrstnike.

Pri našem zavzemanju postati luč upanja za širše okolje Pialija se trudimo z razvojem izobraževalnih programov, ki bi neposredno koristili tudi ženskam. Trenutno omogočamo starejšim dekletom ter ženskam tečaj šivanja in organiziramo delavnice za izdelovanje voščilnic in nakita. Naš cilj je ponuditi izobraževalne programe, ki bi vključevali opismenjevanje, matematiko ter praktično znanje. Radi bi tudi ponudili programe poklicnega usposabljanja, s katerimi bi ženske pridobile znanje, ki bi jim omogočalo lažji zaslužek ter dostop do mikroposojil, ki so potrebna za ustvarjanje lastnega podjetja.

Šola Piali Ashar Alo je sad dolgoletnih sanj in trdega dela. Upanje je luč našega življenja – ne glede na okoliščine ali še tako temne plati, je v življenju pomembno ohraniti upanje. V šoli smo povezani vsi – otroci, starši, učitelji, vaščani, botri in sponzorji – drug drugemu pomagamo in se tudi učimo drug od drugega. Na ta način nedvomno pletemo mrežo upanja in luči za vse skupaj. Seme smo zasejali in je tudi že vzklilo, pomagajte nam, da zraste v prelepo cvetlico.

Ne pozabite, da ti otroci brez nas in naše pomoči nimajo nikakršnih možnosti, da se otresejo revščine, v kateri so se rodili. Tudi sam lahko obogatiš življenje revnega otroka, popestriš utrip revne vasi in se boriš proti revščini v svetu. Postanite del naše zgodbe.

Hvala.

Učitelji šole Piali Ashar Alo